Informační server o žirafách, antilopách, koních, oslech a zebrách.

    

Antilopy > Novinky


Komise pro chov velbloudů a vzácných plemen domácích zvířat - Hrubá Voda 2017

v Dokumentech najdete převážnou část prezentací.

05. 06. 2017, vložil: Luděk Čulík

Zajímavý odkaz o barevných variantách některých afrických druhů antilop

Zajímavé povídání o snaze o marné přechytračení přírody, která měla, zdá se, jepičí život.. http://www.businesslive.co.za/fm/features/2017-01-26-colour-game-is-over/

06. 03. 2017, vložil: Luboš Melichar

Rampant infection hits rare Mongolian Saiga

http://akipress.com/news:587534/http://akipress.com/news:587534/

29. 01. 2017, vložil: Luděk Čulík

Vánoční Gnusletter

V Dokumentech najdete jak vánoční Gnusletter, tak i jeho letošní první číslo. Moc děkujeme Karolíně Brandlové za zaslání.

19. 12. 2016, vložil: Luděk Čulík

Pozvánka na super antilopo-žirafo-hroší konferenci

V příloze najdete pozvánku na jedinečnou konferenci, která se bude konat v prostorách ČZU Praha, ve dnech 19. - 25. 2. 2017.

Soubor ke stažení (obrázek JPEG): 511_angihip2017.jpg, velikost:

19. 12. 2016, vložil: Luděk Čulík

Nový antilopo-žirafí sborník Gerenuk No. 2

V příloze najdete nové číslo Gerenuka.

Soubor ke stažení (dokument PDF): 510_GERENUK VOL 2.pdf, velikost:

19. 12. 2016, vložil: Luděk Čulík

Reintroduction of Cuvier's gazelle in Tunisia

Přeposíláme odkaz na zajímavý projekt. Děkujeme Honzovi Robovskému za zaslání. http://rgct.eeza.csic.es/

17. 12. 2016, vložil: Luděk Čulík

A wild hybrid antelope in Botswana

Zajímavý kříženec vodušky jelenovité a vodušky lečve z Botswany. http://africageographic.com/blog/a-wild-hybrid-antelope-in-botswana/

06. 07. 2016, vložil: Luděk Čulík

Narození beisy v ZOO Praha

Narození beisy v ZOO Praha

Letos poprvé jsme březí samice vypustili do lesíka vedle výběhu žiraf, jelikož se jejich porody posunuly místo zimy do sezony a nechtěli jsme je držet zavřené. Zabydlení v místy dost zarostlém terénu, proběhlo rychle. Dne 21.5. se samice Roxana oddělila od ostatních a ráno 22.5. jsme zjistili, že porodila krásné a velké mládě, samozřejmě kluka, v chovu zoo Praha již 16. v pořadí. Jeho otcem je čtyřletý Akim původem ze zoo Pellisane který působil přechodně v zoo Ostrava. Matka Roxana, z našeho chovu dovršila deset let. Je velmi zajímavé pozorovat Luciperka s jeho matkou a zbytkem samic jak fungují v tomto terénu, kde se potvrzují poznatky pozorované v přírodě.

Soubor ke stažení (obrázek JPEG): 506_P1230377.JPG, velikost:

22. 06. 2016, vložil: Luděk Čulík

Mládě buvolce běločelého v ZOO Praha

Mládě buvolce běločelého v ZOO Praha

Po dlouhých čtyřech letech jsme se v zoo Praha dočkali mláděte buvolce běločelého. Tato radostná událost připadla na 22.4. 2016, ještě větší radost jsme měli ze zjištění, že se jedná o samičku. Její matkou je Rozmarýna narozená 19.7. 2012 v zoo Praha, která se narodila ve stejném výběhu jako teď její dcera a zároveň to byla ona, která byla před čtyřmi roky posledním mládětem. Den po narození přišlo citelné ochlazení a občas vzduchem poletoval i sníh. Malá Bazalka, 33. mládě v pořadí, vše ustála a má se čile k světu. Otcem je Chris 2, narozený 7.7. 2013 v zoo Kissingland.

20. 06. 2016, vložil: Luděk Čulík

Mládě bonga v Bojnicích po sedmi letech

Mládě bonga v Bojnicích po sedmi letech

Jak se lze dočíst na oficiálním webu Zoo Bojnice, v tamní zahradě zaznamenali vzácný přírůstek: Po siedmych rokoch sa v našej zoo dňa 25.4. narodila antilopa bongo. Je to v poradí 11. mláďa narodené v našej zoo. Ide o samca a už viac ako týždeň ho môžu návštevníci pozorovať vo vonkajšom výbehu. Rodičmi sú Dawra, narodená v našej zoo v roku 2008 a chovný samec Max, ktorý sa narodil v roku 2005 v Zoo Stuttgart a k nám pricestoval z francúzskej Zoo Thoiry v roku 2014. Antilopu bongo chovajú v rámci UCSZOO – Únie českých a slovenských zoo iba tri záhrady (Dvůr Králové, Praha a Bojnice). Vo voľnej prírode sa táto kriticky ohrozená antilopa vyskytuje iba na piatich lokalitách v horských pralesoch východoafrickej Kene. Podľa posledných odhadov prežíva v prírode 70-75 jedincov. Převzato z oficiálních stránek Zoo Bojnice, text a foto Michal Sloviak.

31. 05. 2016, vložil: Luboš Melichar

Derbianus Conservation - výroční zpráva 2015

Derbianus Conservation - výroční zpráva 2015

Vážení a milí přátelé, kolegové a příznivci antilop Derbyho, o něco později než loni a ještě o něco později než předloni, ale přece - podařilo se nám dokončit výroční zprávu spolku Derbianus Conservation za rok 2015. Zvládli jsme toho opravdu hodně a naše aktivity směřující k záchraně antilop stále pokračují. Přesvědčte se sami v přiložené zprávě. Pokud Vás naše aktivity zaujaly a chtěli byste nás podpořit, neváhejte se na mne obrátit. Přijímáme nové členy (osoby fyzické i právnické), můžete nás podpořit darem nebo sponzorským příspěvkem a přímo tak přispět k záchraně největší antilopy na světě. Stále platí, že bez české pomoci by neměla antilopa Derbyho v Senegalu do budoucna příliš růžové vyhlídky... Děkujeme a těšíme se na spolupráci, Karolína a tým Derbianus Conservation Karolína Brandlová, Ph.D. kopie mailové konverzace (K. Brandlová)

Soubor ke stažení (dokument PDF): 500_Derbianus_VZ_2015.pdf, velikost:

26. 05. 2016, vložil: Luboš Melichar

Karolína Brandlová novým koordinátorem chovu antilop v českých a slovenských zoo

Karolína Brandlová novým koordinátorem chovu antilop v českých a slovenských zoo

Jedním z bodů programu jednání Odborné komise pro chov antilop v Jihlavě byla i volba nového koordinátora. Dosavadní vedoucí RNDr. Libuše Veselá ze Zoo Olomouc odstoupila z pozice na vlastní žádost, její místo zaujala na základě hlasování členů komise Ing. Karolína Brandlová, Ph.D., která je kmenovou zaměstnankyní Zoo Dvůr Králové, pedagogem na Fakultě tropického zemědělství ČZU Praha a jedním ze zakladatelů spolku Derbianus angažujícím se v programu na záchranu kriticky ohrožené antilopy Derbyho v Senegalu.V pozici ji musí ještě oficiálně potvrdit VH UCSZ. Dosluhující koordinátorce Líbě Veselé patří velký dík za léta práce pro dlouhé portfolio druhů antilop chovaných v českých a slovenských zahradách, novému lídrovi potom přejeme mnoho štěstí a trpělivosti v dalším směřování zmiňované komise.

19. 03. 2016, vložil: Luboš Melichar

Program jednání komise pro chov antilop - Jihlava 16.-18.3.2016

Program ke stažení

Soubor ke stažení (dokument PDF): 466_Program komise pro chov antilop.pdf, velikost:

14. 03. 2016, vložil: Luboš Melichar

Narození bonga v ZOO Praha

Narození bonga v ZOO Praha

Dne 26.1. 2016 v odpoledních hodinách obohatilo naše stádečko bong krásné mládě. Je to kluk, jeho matkou je Džazira narozená 4.4. 2012 v zoo Berlín . Je to její první mládě. Porod proběhl bez problémů. Ze začátku si s mládětem moc nevěděla rady a útočila na něho, když se pokoušelo vstát. Přitom ho vehementně čistila. Za asistence chovatelů se jí ale podařilo zklidnit a pak už bylo vše v pořádku a mateřství si užívá naplno a vzorně se o něho stará. Sameček je 47. mládětem narozeným v zoo Praha a 5. potomkem jeho otce Chadima. Malý klučina by se měl dočkat ještě dvou sourozenců. Příspěvek nám poslal Jarda Plný.

Soubor ke stažení (obrázek JPEG): 461_bongo_Praha.jpg, velikost:

04. 02. 2016, vložil: Luděk Čulík

Počet záznamů: 140 / 10
© zirafy-antilopy.cz, 2004 - 2019
created by Pavel Šimek - sonnet.cz, 2004