Informační server o žirafách, antilopách, koních, oslech a zebrách.

    

Žirafy > Novinky


Komise pro chov žiraf - Hrubá Voda 2017

Velkou část prezentací z komise pro chov žiraf najdete v Dokumentech.

03. 06. 2017, vložil: Luděk Čulík

Evropská plemenná kniha žiraf: 7 edice, aktualizace číslo 3 - k 31.12.2014

Evropská plemenná kniha žiraf: 7 edice, aktualizace číslo 3 - k 31.12.2014

Ve složce Plemenná kniha najdete tuto plemennou knihu ke stažení.

29. 05. 2017, vložil: Luděk Čulík

Bílá žirafa v Ishaqbini

Bílá žirafa v Ishaqbini

Albinotický jedinec žirafy síťované byl zaznamenán v keňské rezervaci Ishaqbini. Více v článku pod odkazem.

21. 05. 2017, vložil: Luboš Melichar

Plemenná kniha žiraf české a slovenské republiky 2016

Plemenná kniha žiraf české a slovenské republiky 2016

V kolonce Plemenná kniha, najdete poslední plemennou knihu žiraf české a slovenské republiky k 31.12.2016. Je zde ke stažení.

01. 05. 2017, vložil: Luděk Čulík

Žirafy jsou ohrožené

Jeden velmi zajímavý odkaz s ochranářskou tématikou. Děkujeme Honzovi Robovskému.

20. 04. 2017, vložil: Luboš Melichar

Nová publikovaná impaktovaná sdělení o antilopách a žirafách+okapi 2013 - 2015

Níže uvedený soupis (který najdete v Dokumentech) zahrnuje impaktovaná sdělení o antilopách a žirafách+okapi za rok 2013 – 2015. Zdrojem je databáze Web of Science a k výběru byla použita klíčová slova vztahující se ke všem rodům antilop (sensu Groves & Grubb - Ungulate taxonomy 2011). Děkujeme Honzovi Robovskému.

29. 01. 2017, vložil: Luděk Čulík

Using natural history information for zoo animal management: a case study with okapi (Okapia johnstoni)

Abstract: Until recently, the impact that the presence of conspecifics may have on stereotypic behaviour in naturally solitary species exhibited in zoological institutions has largely been ignored. This study examined the effect of adding a visual barrier between animal holding areas at the Brookfield Zoo on stereotypic head-rolling behaviour in an adult female okapi (Okapia johnstoni). Instantaneous sampling was used to document the proportion of time the female okapi spent head-rolling prior to and after visual barriers were constructed. Behavioural surveys were also distributed to animal care staff to document behavioural change following the installation of visual barriers. Results from both behavioural observations and animal care surveys suggest that obstructing the view of neighbouring conspecifics significantly reduced head-rolling behaviour and had a positive impact for this okapi. Information gained from this case study will hopefully stimulate discussion around how zoos manage solitary species, and increase research efforts to better understand the effect of the presence of conspecifics on stereotypic behaviour for solitary species. Moreover, we hope these results will contribute to both husbandry recommendations and best practice guidelines for zoo-housed okapi. Celá práce je ke stažení v Dokumentech

19. 12. 2016, vložil: Luděk Čulík

V devatenácti letech uhynul zlínský samec Bataro

V devatenácti letech uhynul zlínský samec Bataro

Jak uvádějí webové stránky zlínské zoo, v minulých dnech zde uhynul plemenný samec žirafy Rothschildovy Bataro. Ve zdejším chovu strávil téměř osmnáct sezon a dal život 13 potomkům. Poslední z nich, sameček Neymar, je v současné době se svou matkou jediným zástupcem svého druhu v místní expozici.

04. 04. 2016, vložil: Luboš Melichar

"Superkomise" Jihlava 2016

Jak bylo již dříve avizováno, proběhla ve dnech 16.-.18.3.2016 v Jihlavě konference zahrnující zasedání odborných komisí pro chov antilop, žiraf, koňovitých, velbloudovitých a vzácných plemen domácích zvířat. Během dvoudenního přednáškového maratónu bylo odprezentováno více než třicet příspěvků s ochranářskou či chovatelskou tématikou, odehrály se četné diskuze a objevila se i mnohá doporučení. Oficiální program byl zakončen projekcí filmu \\\"Zambia - neznáma Afrika\\\" autora Petra Luptáka ze zoo v Bojnicích, který v závěru minulého roku tragicky zahynul při dopravní nehodě v Jihoafrické republice, a který byl velkým podporovatelem odborných komisí zřízených UCSZ. Přednáškový sál navštívilo v průběhu konání jednotlivých jednání více než pět desítek účastníků a podle prvních reakcí odcházeli spokojení. Velký dík patří pořádající Zoo Jihlava, resp. jejím zaměstnancům, kteří se starali o pohodu a komfort všech delegátů a hladký průběh celé akce. V následujících dnech se v sekci \\\"dokumenty\\\" postupně objeví většina přednášek ve formátu pdf.

19. 03. 2016, vložil: Luboš Melichar

Program jednání komise pro chov žiraf - Jihlava 16.-18.3.2016

Program ke stažení

Soubor ke stažení (dokument PDF): 464_Program pro zirafy.pdf, velikost:

14. 03. 2016, vložil: Luboš Melichar

Zasedání komisí pro chov antilop, žiraf a koňovitých v Zoo Jihlava

Zasedání komisí pro chov antilop, žiraf a koňovitých v Zoo Jihlava

Jako každý rok i letos se uskuteční setkání zástupců zoologických zahrad České a Slovenské republiky v rámci jednání komisí pro chov antilop, žiraf a koňovitých při UCSZ, tentokrát však v novém formátu. Jedním z bodů poslední komise pro Equidy v Kostelci Nad Černými lesy v listopadu minulého roku bylo jednomyslně odsouhlaseno připojení této k antilopám a žirafám, čímž byl položen základ vzniku \"superkomise\" pro velké kopytníky (už dříve se v agendě antilopo-žirafích setkání objevovala i část věnovaná velbloudovitým a vzácným plemenům domácích zvířat). Důvodem této inovace je zefektivnění výjezdních povinností pro jednotlivé delegáty (na výše zmíněná setkání jezdí většinou stejní zástupci) a často velmi podobná nebo přímo totožná nosná tématika. Organizace se pro letošek zhostila Zoo Jihlava, konference proběhne ve dnech 16.-18.3.2016 a jednotlivé prezentace budou se souhlasem autorů následně dostupné v sekcích \"Dokumenty\" pro konkrétní skupiny zvířat. Programy by se zde měly objevit ještě během dnešního dne.

14. 03. 2016, vložil: Luboš Melichar

Okapi (Okapia johnstoni) Conservation Strategy and Status Review

Ke stažení v příloze. Za odkaz moc děkujeme Honzovi Robovskému.

Soubor ke stažení (dokument PDF): 462_2015-046.pdf, velikost:

08. 03. 2016, vložil: Luděk Čulík

První mládě roku 2016 v ZOO Brno

První mládě roku 2016 v ZOO Brno

Prvním mládětem roku 2016 v brněnské zoologické zahradě je žirafa síťovaná narozená v úterý 5. ledna. První veterinární prohlídka ukázala, že mládě je samička, váží asi 70 kilogramů a měří 170 centimetrů. Matkou je nejstarší brněnská žirafí samice Janette, která v srpnu oslaví patnáctiny. Mládě zůstane první měsíc s matkou oddělené od ostatních zvířat a za příznivého počasí by mělo být k vidění i ve výběhu Safari. „Jméno malé žirafce tentokrát vyberou chovatelé, a to z návrhů našich facebookových příznivců. Anketu spustíme během dnešního dne a jméno oznámíme na konci ledna,“ řekl Michal Vaňáč, vedoucí útvaru vnějších vztahů Zoo Brno. Matka Janette přijela do Brna v roce 2003 ze Zoo Dvůr Králové a od té doby se jí narodilo pět mláďat. Část jejích potomků je ve Dvoře Králové, část v Amsterodamu a je nejen matkou, ale také několikanásobnou babičkou. Monika Brindzáková http://www.bystrcnik.cz/tag/zirafa/

Soubor ke stažení (obrázek JPEG): 460_ziarafa-02-824.jpg, velikost:

07. 01. 2016, vložil: Luděk Čulík

Narození žirafy Rothschildovy také v ZOO Ústí nad Labem

Narození žirafy Rothschildovy také v ZOO Ústí nad Labem

V úterý 15. prosince přišel na svět sameček žirafy Rothschildovy, matkou je šestnáctiletá samice Etna, otcem téměř šestiletý samec Bastiaan. Mládě se má čile k světu, půl hodiny po porodu se postavilo na nohy. Zatím však zůstává s maminou ve stáji, veřejnosti se představí až později (převzato ze stránek ZOO Ústí nad Labem - Facebook).

19. 12. 2015, vložil: Luděk Čulík

Narození samečka žirafy Rothschildovy V ZOO Dvůr Králové

Narození samečka žirafy Rothschildovy V ZOO Dvůr Králové

Brzy ráno 4.12.2015 se v ZOO ve Dvoře Králové narodil sameček žirafy Rothschildovy, který dostal jméno Vitali. Matkou je zasloužilá samice Viktoria, které je Vitali již šestým mládětem a otcem samec Tommy. Vitali je již 263. narozenou žirafou v této ZOO (169. žirafou Rothschildovou).

19. 12. 2015, vložil: Luděk Čulík

Počet záznamů: 142 / 10
© zirafy-antilopy.cz, 2004 - 2019
created by Pavel Šimek - sonnet.cz, 2004