Informační server o žirafách, antilopách, koních, oslech a zebrách.

    

Koňovití > Novinky


Modrooká zebra v Liberci

Modrooká zebra v Liberci

V liberecké zoo se v minulém týdnu narodilo hříbě zebry Chapmanovy, které se na první pohled od ostatních liší. Klisnička pojmenovaná Keshia je světlejší než její o dva dny starší polobratr Jamie, má modré duhovky a světlé sliznice. Pravděpodobně se jedná o projev snížené pigmentace, tzv. leucismus. Pro její matku Kaylu je druhým hříbětem, otec Ismael zplodil doposud 6 dalších mláďat - všechna normálně vybarvená. První kroky malé Keshii doprovázely komplikace - matka ji přijala jen velmi vlažně, po nějakou dobu se o ni dokonce odmítala starat úplně, v následujících dnech se ale stav upravil k běžnému standardu a klisnička dobře prospívá. O jejím dalším osudu budeme informovat. Foto: J. Ambrožová.

Soubor ke stažení (obrázek JPEG): 508_DSC_7630k.jpg, velikost:

01. 07. 2016, vložil: Luboš Melichar

Část archivu Dr. Mazáka k dispozici

Část archivu Dr. Mazáka k dispozici

Dr. Jan Robovský nabídl ke stažení část archivu Dr. Mazáka s následujícím komentářem:\" jde o fotografické tabule s konovitými a vždy, jak tomu u něj bylo zvykem, jsou tam všechny údaje (autor, datum, popis). At to potěší všechny zájemce.\" Protože je zaslaný soubor příliš velký, pošleme jej na vyžádání na uvedenou mailovou adresu.

30. 05. 2016, vložil: Luboš Melichar

V odkaze na dokumenty aktualizovaný katalog stepních zeber

V odkaze na dokumenty aktualizovaný katalog stepních zeber

Do katalogu zeber stepních aktuálně nabízených zahradami UCSZOO byla přidána klisna Ivory z chovu Zoo Praha. Více v dokumentu.

01. 05. 2016, vložil: Luboš Melichar

Katalog stepních zeber nabízených zahradami UCSZOO v sekci dokumenty

Katalog stepních zeber nabízených zahradami UCSZOO v sekci dokumenty

Pod záložkou dokumenty najdete aktuální katalog zeber stepních nabízených jednotlivými zahradami UCSZOO.

25. 04. 2016, vložil: Luboš Melichar

Také v Travinách mají hříbě

Také v Travinách mají hříbě

Jak uvádí nezisková organizace Česká krajina na svých stránkách, i v druhém stádě divokých koní v rezervaci Traviny se narodilo hříbě. Více čtěte pod odkazem http://www.ceska-krajina.cz/1639/nove-stado-divokych-koni-nezustalo-pozadu-dnes-se-narodilo-prvni-hribe/

25. 03. 2016, vložil: Luboš Melichar

Další hříbě v milovické rezervaci

Další hříbě v milovické rezervaci

V krátké době už třetí hříbě divokých koní se narodilo v Přírodní rezervaci Milovice. Více se dočtete v následujícím odkazu http://www.ceska-krajina.cz/1635/babyboom-v-rezervaci-pokracuje-dnesni-hribe-je-treti-behem-poslednich-deseti-dni/

23. 03. 2016, vložil: Luboš Melichar

Milovice hlásí druhé letošní hříbě v tamním stádu divokých koní

Milovice hlásí druhé letošní hříbě v tamním stádu divokých koní

Pod odkazem http://www.ceska-krajina.cz/1631/na-pastvinach-v-milovicich-se-dnes-narodilo-druhe-letosni-hribe-divokych-koni/ se dočtete o druhém přírůstku do stáda milovických divokých koní.

21. 03. 2016, vložil: Luboš Melichar

Program jednání komise pro chov koňovitých - Jihlava 16.-.18.3.2016

Program ke stažení

Soubor ke stažení (dokument PDF): 467_Program.pdf, velikost:

14. 03. 2016, vložil: Luboš Melichar

Stepní zebry v České a Slovenské republice - prezentace v PDF formátu

V kolonce Plemenné knihy, najdete prezentaci v PDF formátu o změnách u stepních zeber v Českých a Slovenských ZOO za rok 2014, počtech jedinců v plemenné knize a počtech porodů jednotlivých taxonů.

10. 11. 2015, vložil: Luděk Čulík

Plemenná kniha stepních zeber České a Slovenské republiky 2014.

Plemenná kniha zeber Böhmových, damarských a Chapmanových České a Slovenské republiky (letos i historická), je ke stažení v kolonce Plemenné knihy.

30. 10. 2015, vložil: Luděk Čulík

Výměna zeber mezi Dvorem, Hodonínem, Libercem a Plzní

Výměna zeber mezi Dvorem, Hodonínem, Libercem a Plzní

V minulých týdnech došlo k "multivýměně" zeber Chapmanových mezi čtyřmi z našich tradičních chovatelů. Hřebec Kayes, po jedenácti sezonách strávených v dvorské zoo, byl přesunut do Plzně, a to výměnou za původně libereckého Benta, který v západočeské zahradě strávil 2 roky. Ten byl v rámci téhož transportu převezen opačným směrem. V následujícím týdnu osmiměsíční kobylka Amondi (první hříbě z Bentova působení v chovu), která v plzeňské zoo krátce předtím přišla o matku, změnila své působiště, a v současné době se liberečtí chovatelé snaží zařadit ji do místního stáda. V něm uvolnila místo ještě před zmíněnými transporty osmiletá, původně olomoucká, klisna Victoria, o kterou dlouhodobě nejevil zájem místní hřebec, a to i přes velmi signifikantní známky pravidelné říje. Victoria bude zkoušet nastartovat svůj reprodukční cyklus v hodonínském stádě. Pro někoho možná trochu chovatelský Babylon, z pohledu jiného doklad dlouhodobé koncepční chovatelské práce v zahradách UCSZ....

24. 10. 2015, vložil: Luboš Melichar

Zebra bezhřívá v Liberci po pěti letech

Zebra bezhřívá v Liberci po pěti letech

V liberecké zoo se po dlouhých pěti letech narodilo hříbě zebry bezhřívé (Equus quagga borensis). Kobylka dostala jméno Candy, má se čile k světu a mimo svého otce Indyho (narozeného ve Dvoře Králové) a původem wroclawské matky Kory sdílí výběh ještě s posledním členem skupiny klisnou Hesjou a stádem žiraf Rothschildových.

04. 08. 2015, vložil: Luboš Melichar

Porody zeber Grévyho v zoo Dvůr Králové

Porody zeber Grévyho v zoo Dvůr Králové

Měsíc červenec je ve Dvoře Králové ve znamení zeber Grévyho, kterých se od jeho začátku narodilo již pět. První dvě hříbata, hřebečci Olaf a Babul, se narodily matkám Orině a Tabii 16.7.2015. Další hřebeček Lebro se narodil v brzkých ranních hodinách matce Tabii 19.7.2015. Posledení dvě hříbata jsou klisničky Abba a Gejša, ty se narodily klisnám Ajce a Gizele 26. a 27.7.2015. Otcem všech hříbat je hřebec Ernest, pocházející ze zoo La Palmyre. Ve zdejší zoo zplodil již 24 mláďat. Celkem se ve Dvoře Králové narodilo již 252 zeber Grévyho, které obohacují chov v celé Evropě.

Soubor ke stažení (obrázek JPEG): 438_mlade grevky.jpg, velikost:

27. 07. 2015, vložil: Luděk Čulík

Studbook oslů somálských 2015

Studbook oslů somálských 2015

V záložce {plemenné knihy} najdete aktuální Studbook osla somálského (Equus africanus somaliensis) vlastní výroby v pdf. Jedná se vlastně o generální registr, tzn. najdete v ní všechna historicky chovaná zvířata registrovaná od počátků chovu v konci šedesátých let minulého století.

24. 04. 2015, vložil: Luboš Melichar

Narození zebry Böhmovy v zoo Praha

Narození zebry Böhmovy v zoo Praha

Dnes se v pražské zoo po dlouhých 46 letech narodilo hříbě zebry Böhmovy! Foto: Jozef Sebíň, Zoo Praha https://www.facebook.com/zoopraha?fref=nf

11. 04. 2015, vložil: Luděk Čulík

Počet záznamů: 57 / 4
© zirafy-antilopy.cz, 2004 - 2019
created by Pavel Šimek - sonnet.cz, 2004